Strona 1 z 1

Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 7 gru 2013, o 14:04
autor: Rolinka
Dzień dobry szanowne mamy! Ciesze się, że powstał taki dział.
Pomóżcie mi proszę -moja córka ma 12 lat i wiem, że ten moment już niedługo, moja mama kiedy byłam w jej wieku nie poruszała tego tematu i kiedy dostałam pierwszą miesiączkę byłam po porostu przerażona, wściekła. Jak przygotować ją do tego zbliżającego się wielkimi krokami wydarzenia??

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 14 gru 2013, o 00:22
autor: anajusta
Witaj Rolinko! Powiem Ci jak to było u mnie. Kiedy Kasia miała 10 lat uznałam, że nadszedł czas na poważną rozmowę. Potraktowałam ją jak prawie dojrzałą kobietę, usiadłyśmy przy kominku, zaparzyłam herbatkę i choć wiedziała już mniej więcej czym jest miesiączka, ponieważ koleżanki oczywiście już o tym rozmawiały między sobą, wytłumaczyłam jej to tak jak powinna wg mnie wiedzieć -czyli krok po kroku. Czym jest, skąd się bierze i kiedy może się spodziewać. Wytłumaczyłam jej również, że nie jest to nic złego a wręcz przeciwnie, to pierwszy krok do dorosłości. Wytłumaczyłam jej też w jaki sposób używa się podpasek oraz, że tampony są mniej zdrowe ale bardziej higieniczne itd itd. Wydawało by się, że zrozumiała. Kiedy dostała rok później okres była załamana, przez tydzień nie chodziła do szkoły :) W tym trudnym okresie zabierałam ją do galerii na damskie zakupy i spędzałyśmy sporo czasu razem, miałam na szczęście na to wszystko czas bo sama byłam w ciąży. Po kilku dniach zabrałam ją do ginekologa na rutynowe badanie. Moja rada -usiądź, porozmawiaj jak z dziewczyną, która niebawem stanie się kobietą i wytłumacz jej wszystko od a do z, kiedyś i tak przecież się dowie -lepiej, żeby dowiedziała się od Ciebie jak to wszystko funkcjonuje i jak z tym żyć :)

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 17 gru 2013, o 01:32
autor: Rolinka
To i tak dość wcześnie z nią porozmawiałaś :) ja się zbieram i zbieram ale chyba zrobię podobnie, usiądziemy i porozmawiamy jak kobieta z kobietką

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 5 cze 2014, o 11:22
autor: asiolcza
No to ja szybciej, Hania ma 8 lat i już jest uświadomiona, a od roku wie o miesiączce. Więc jak już , nadejdzie ten dzień, to wstępnie przygotowana jest :)

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 31 paź 2016, o 12:11
autor: Aga_Krk
asiolcza pisze:No to ja szybciej, Hania ma 8 lat i już jest uświadomiona, a od roku wie o miesiączce. Więc jak już , nadejdzie ten dzień, to wstępnie przygotowana jest :)
I bardzo dobrze :) Trzeba rozmawiać :) Szczerze i tak, aby do dziecka trafiło, to co chcemy mu przekazać.

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 4 lip 2018, o 07:55
autor: Dariana
Wydaje mi sie,że dziewczynka w tym wieku powinna juz wiedzieć czym jest miesiączka. Oraz jak się zachować jak ją dostanie. Dziewczynki dostają miesiączki w różnym wieku i jednak dobrze jest dziecko wyedukować tak aby nie stresowało sie,ze pojawiła sie nagle krew....

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 8 sie 2018, o 20:02
autor: compas
Wydaje mi się, że jeśli nie potrafisz porozmawiać z córką o takich sprawach to powinnaś zasięgnąć wiedzy z jakichś podręczników. To przecież wcale nie jest temat tabu, ani nic wstydliwego. Swoją pierwszą rozmowę z moją Karolinką odbyłam już jakiś czas temu.

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

: 24 paź 2018, o 18:58
autor: onkk
Kiedyś na stronie producenta tamponów pojawił się artykuł, pamiętam że go czytałam bo był dosyć popularny. Teraz nie mogę tego znaleźć. Polecam czytanie tego typu materiałów i dyskusji na forach mam, które miały ten problem. Mam córę w wieku 15 lat, pierwszą miesiączkę miała dwa lata temu, przyznam że bałam się tej rozmowy, szczególnie wtedy. Córka akurat wtedy weszła w ten buntowniczy wiek i nie miałyśmy aż tak bliskich relacji by bez skrępowania porozmawiać o miesiączce.
Ostatecznie skończyło się na tym, że poinformowała mnie o fakcie i powiedziała że jest wszystko ok. Od tamtej pory temat zamknięty