Zmiana zachowania u dziecka

Dziecko idzie do szkoły -przygotowanie dziecka do nowego środowiska.. Zajęcia pozaszkolne -co wybrać, czym się kierować? Na co zwracać szczególną uwagę? Jak rozmawiać z dzieckiem, aby nie wpadło w złe towarzystwo? Kiedy można mówić o problemie?
Matka_Wariatka
Forumowiczka

Zmiana zachowania u dziecka

Post autor: Matka_Wariatka » 29 lis 2018, o 08:26

Witam serdecznie, pozwoliłam założyć sobie nowy temat gdyż nie znalazłam nic coby pomogło. Mianowicie od jakieś czasu widzę ogromną zmianę zachowania u mojego syna po tym jak rozwiedliśmy się z mężem. Zaczęło się od chamskich odzywek, później jakieś wybryki ze znajomymi, oceny w szkole oczywiście w dół oraz stał się bardzo niemiły dla swojej siostry. Próbowałam z nim porozmawiać, ale nie zdało to egzaminu, gdyż jeszcze bardziej pogorszyło to jego zachowanie. Zastanawiam się, czy nie udać się z nim do psychologa i może to poskutkuje i wpłynie na niego. Rozumiem, że może mieć do nas żal, że się rozstaliśmy, ale niestety tak być musiało. Chciałabym prosić o pomoc, co w tej sytuacji zrobić.

Mifini123
Świeżynka

Re: Zmiana zachowania u dziecka

Post autor: Mifini123 » 23 gru 2020, o 07:59

Mimo, że wpis został udostępniony dawno, postanowiłam na niego odpisać. Zwróć uwagę na porady jakimi warto kierować się jeszcze przed rozwodem by jego przebieg nie wpływał negatywnie na Twoje dziecko.

Rozstanie jest bardzo trudnym przeżyciem nie tylko dla Ciebie. Utrata stabilności oraz bliskości rodzica silnie wpływa na dzieci. Wartości jakimi się kierowały do tej pory zostały zaburzone co powoduje nagłe zmiany zachowania. Poczucie braku zrozumienia i żalu negatywnie zmienia jego postępowanie.
Dziecko postrzega swoją winę w rozwodzie i zaczyna się obawiać, że skutkiem tego będzie porzucenie lub zapomnienie go przez rodziców. Uważam, że bardzo ważnym zadaniem dla rodziców jest wspieranie dziecka w takiej chwili. Wspólnie z byłym partnerem pokażcie, że najważniejsze jest dla Was dziecko. Zapewnijcie je, że Wasze relacje rodzinne nie zmienią się. Jeśli Ty zamierzasz opiekować się dzieckiem po rozwodzie przekonaj je, że dasz mu wszystko czego potrzebujesz gwarantując poczucie bezpieczeństwa i spokój. Pamiętaj aby przy dziecku nie wdawać się w kłótnie z byłym partnerem czy rozmowy związane z rozstaniem. Dr Magdalena Śniegulska wielokrotnie w swoim artykule podkreśla, że największym błędem jest obrażanie czy kłócenie się przy dziecku. Postaraj się by Twoje dziecko nie było świadkiem czy uczestnikiem kłótni. Pamiętaj, że dziecko przyjmuje Twoje emocje a nawet zachowania. Pokaż, że macie prawo do płaczu i złości, pozwólcie sobie na uzewnętrznianie ich! Jednak postaraj się nie wpływać negatywnie na samopoczucie dziecka. Zapewnij mu jak najwięcej czasu, miłości oraz swojej uwagi. Zbuduj na nowo więź i pokaż dziecku, że jest dla Ciebie najważniejsze. Pozwól dziecku na kontakt z drugim rodzicem tak często jak tego potrzebuje. Bliska więź z rodzicami pomaga dziecku w zrozumieniu oraz nauczeniu się funkcjonowania w nowej rzeczywistości bez zaburzania jego pewności siebie. Poproś byłego partnera o wsparcie dziecka. On również powinien jak najwięcej czasu poświęcić na budowanie więzi z dzieckiem oraz pokazanie mu, że jego dobro jest najważniejsze. Postarajcie się, żeby rozwód nie miał negatywnego wpływu na emocje i zdrowie dziecka.
Nagła zmiana zachowania, spadek wyników w szkole jest efektem silnego wpływu jakie powoduje rozwód. Zbyt wiele sprzecznych emocji zaburza codzienność każdego dziecka. Dlatego skorzystaj ze wskazówek jakie wyżej zaproponowałam oraz porady psychologa, który pomoże dziecku uporać się z trudnymi emocjami. Warto również poinformować wychowawcę klasy o sytuacji z jaką zmaga się dziecko. Współpraca z placówką edukacyjną pomoże w kontrolowaniu niepokojących zmian w zachowaniu dziecka. Zadbaj również o siebie, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, poproś o nią swoich bliskich lub sięgnij po poradę specjalisty.
Jeśli chcesz poznać jaki wpływ na zachowanie może mieć rozwód w określonym wieku dziecka zapoznaj się z: https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/cywilizacja/article/view/3834/3157
Artykuł Dr Magdaleny Śniegulskiej : „Rozwód – 10 przykazań dla rodziców”: https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/5791-rozwod-10-przykazan-dla-rodzicow

http://www.aps.edu.pl/uczelnia/instytut-wspomagania-rozwoju-cz%C5%82owieka-i-edukacji/zapytaj-pedagoga/

EwelinaK
Forumowiczka

Re: Zmiana zachowania u dziecka

Post autor: EwelinaK » 19 sty 2021, o 17:01

Moim zdaniem warto by było skonsultować się z psychiatrą. Dzieci szczególnie ciężko przeżywają rozwód rodziców. W Psychomedicu (ich nr32 555 04 04) jest wielu doświadczonych w pracy z dziećmi i młodzieżą lekarzy, sama korzystałam z pomocy psychiatry w tej klinice w Katowicach i jestem bardzo zadowolona z efektów tych rozmów. Polecam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wychowanie i bezpieczeństwo starszego dziecka”