Od kiedy dziecko powinno być samodzielne?

Maluch idzie do przedszkola - jak przyzwyczaić dziecko do nowego otoczenia, jak przetrwać pierwsze dni? Bunt trzylatka - czyli mam już swoje zdanie na każdy temat. Jak uczyć dziecko dobrych relacji z rówieśnikami, rodzeństwem - trudna sztuka kompromisu, rozwiązywanie konfliktów.
Zarobiona
Świeżynka
Posty: 1
Rejestracja: 6 mar 2015, o 10:37
Lokalizacja: Kalisz

Od kiedy dziecko powinno być samodzielne?

Post autor: Zarobiona » 6 mar 2015, o 10:40

Witam wszystkie mamy. Moja teściowa ostatnio pokłóciła się ze mną. Uważa że rozpieszczam dziecko, bo moja córka nie potrafi jeszcze sama skompletować sobie ubrań na następny dzień albo nie zanosi naczyń po sobie do zlewu. Według mnie teściowa jest przewrażliwiona, ale kiedy mówię jej że na wszystko przyjdzie pora i dziecko się nauczy, to ona powtarza że kiedy mój mąż był w wieku naszego dziecka (czyli miał 4 lata), prawie wszystko robił sam. Nawet zmyć po sobie potrafił. Czy w tym wieku dziecko powinno już być samodzielne?

FrankThoca
Świeżynka
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2019, o 20:32
Lokalizacja: Bulgaria
Kontakt:

Od kiedy dziecko powinno byc samodzielne

Post autor: FrankThoca » 7 kwie 2019, o 04:04

W wieku 33 lat urodzilam zdrowego synka,teraz mam 36lat iboje sie czy urodze zdrowe dziecko,czy nie jest za pozno?

malla
Młodsza Forumowiczka
Posty: 29
Rejestracja: 19 paź 2017, o 20:59
Lokalizacja: warszawa

Re: Od kiedy dziecko powinno być samodzielne?

Post autor: malla » 5 maja 2019, o 17:25

Ja mysle, że to bardzo indywidualna kwestia i nie da się ustalić jakiegoś konkretnego wieku od jakiego dziecko juz koiecznie musi być samodzielne. Moja 5 letnia córka jak na swój wiek jest bardzo samodzielna. Nie wiem czy to nauka w domu czy może jednak fakt, że chodzi do przedszkola, w którym dużo się dzieje i w którym dzieci tej samodzielności są uczone ( Te Vizja w Warszawie). Tak czy siak efekty są co bardzo mnie jako rodzica cieszy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wychowanie i bezpieczeństwo przedszkolaka”