Karać czy nagradzać nastolatka?

Bunt nastolatka - co powinni robić rodzice? Problemy szkolne - co robić, gdy dziecko nie chce się uczyć? "Złe" towarzystwo, alkohol, używki - jak zapobiegać, jak pomagać? Jak sprawić, aby dziecko traktowało Cię jak przyjaciółkę?

Karać czy nagradzać nastolatka?

Postprzez anajusta » 14 gru 2013, o 00:53

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Są podzielone zdania na ten temat i jak wielu rodziców tak wiele metod wychowawczych. Jedni mówią karać za przewinienia a inni, rozmawiać z dzieckiem. Jedni twierdzą, że za dobre uczynki trzeba nagradzać a inni, że nie można nagradzać, bo wtedy dziecko robi dobre uczynki np. bardziej przykłada się do nauki tylko ze względu na nagrodę a nie dlatego, że tak powinno być i już. Ja zawsze byłam zwolenniczką nagradzania i motywowania przez nagrody za to mąż raczej wolałby właśnie karać za przewinienia, gorsze stopnie w szkole itp. Jakie są Wasze opinie w tej kwestii? Zapraszam do dyskusji :)
[...] I want to feel my li­fe whi­le I'm in it...
anajusta
Młodsza Forumowiczka

Motto/Info: Dwie śliczne córy.
14 lat Kasia
16 miesięcy Marcelinka
:)

Warto sprawdzić

Forumowa Mama
Stały bywalec

• Prywatna wiadomość

Re: Karać czy nagradzać nastolatka?

Postprzez Rolinka » 17 gru 2013, o 01:46

Witaj anajusto ponownie :) w innym wątku napisałaś mi, że dużo rozmawiasz z córką i że już kiedy miała 10 latek poruszyłaś z nią damsko damski temat. Myślę, że tutaj również powinno być podobnie rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać :) Nagroda przy okazji raz na jakiś czas ale, żeby nie przyzwyczajać, że za każdym razem kiedy przyniesie dobrą ocenę do domu to jakaś nagroda. Wg mnie powinna się nauczyć, że robi to dla siebie ja tak właśnie mojej staram się to tłumaczyć, przyszłość, studia, kariera itd. A nagroda -czasami czemu nie.. Karać raczej nie miałam jeszcze za co ale gdyby zasłużyła to z pewnością jej nie ominie :zlamama:
Rolinka
Młodsza Forumowiczka

Motto/Info: Moja księżniczka ma 12 latek :-)

Powrót do Wychowanie i bezpieczeństwo nastolatka