Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

Dziewczynka dorasta czyli czas na trudne rozmowy - pierwsza miesiączka, pierwsza wizyta u ginekologa, pierwsze randki, seks - jak rozmawiać z córką? jaka jest Twoja rola jako matki? na co pozwalać, a czego zabraniać?

Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

Postprzez Rolinka » 7 gru 2013, o 14:04

Dzień dobry szanowne mamy! Ciesze się, że powstał taki dział.
Pomóżcie mi proszę -moja córka ma 12 lat i wiem, że ten moment już niedługo, moja mama kiedy byłam w jej wieku nie poruszała tego tematu i kiedy dostałam pierwszą miesiączkę byłam po porostu przerażona, wściekła. Jak przygotować ją do tego zbliżającego się wielkimi krokami wydarzenia??
Rolinka
Młodsza Forumowiczka

Motto/Info: Moja księżniczka ma 12 latek :-)

Warto sprawdzić

Forumowa Mama
Stały bywalec

• Prywatna wiadomość

Re: Jak rozmawiać z 12 latką o pierwszej miesiączce

Postprzez anajusta » 14 gru 2013, o 00:22

Witaj Rolinko! Powiem Ci jak to było u mnie. Kiedy Kasia miała 10 lat uznałam, że nadszedł czas na poważną rozmowę. Potraktowałam ją jak prawie dojrzałą kobietę, usiadłyśmy przy kominku, zaparzyłam herbatkę i choć wiedziała już mniej więcej czym jest miesiączka, ponieważ koleżanki oczywiście już o tym rozmawiały między sobą, wytłumaczyłam jej to tak jak powinna wg mnie wiedzieć -czyli krok po kroku. Czym jest, skąd się bierze i kiedy może się spodziewać. Wytłumaczyłam jej również, że nie jest to nic złego a wręcz przeciwnie, to pierwszy krok do dorosłości. Wytłumaczyłam jej też w jaki sposób używa się podpasek oraz, że tampony są mniej zdrowe ale bardziej higieniczne itd itd. Wydawało by się, że zrozumiała. Kiedy dostała rok później okres była załamana, przez tydzień nie chodziła do szkoły :) W tym trudnym okresie zabierałam ją do galerii na damskie zakupy i spędzałyśmy sporo czasu razem, miałam na szczęście na to wszystko czas bo sama byłam w ciąży. Po kilku dniach zabrałam ją do ginekologa na rutynowe badanie. Moja rada -usiądź, porozmawiaj jak z dziewczyną, która niebawem stanie się kobietą i wytłumacz jej wszystko od a do z, kiedyś i tak przecież się dowie -lepiej, żeby dowiedziała się od Ciebie jak to wszystko funkcjonuje i jak z tym żyć :)
[...] I want to feel my li­fe whi­le I'm in it...
anajusta
Młodsza Forumowiczka

Motto/Info: Dwie śliczne córy.
14 lat Kasia
16 miesięcy Marcelinka
:)

Postprzez Rolinka » 17 gru 2013, o 01:32

To i tak dość wcześnie z nią porozmawiałaś :) ja się zbieram i zbieram ale chyba zrobię podobnie, usiądziemy i porozmawiamy jak kobieta z kobietką
Rolinka
Młodsza Forumowiczka

Motto/Info: Moja księżniczka ma 12 latek :-)

Postprzez asiolcza » 5 cze 2014, o 11:22

No to ja szybciej, Hania ma 8 lat i już jest uświadomiona, a od roku wie o miesiączce. Więc jak już , nadejdzie ten dzień, to wstępnie przygotowana jest :)
Obrazek
asiolcza
Forumowiczka

Postprzez Aga_Krk » 31 paź 2016, o 12:11

asiolcza napisał(a):No to ja szybciej, Hania ma 8 lat i już jest uświadomiona, a od roku wie o miesiączce. Więc jak już , nadejdzie ten dzień, to wstępnie przygotowana jest :)

I bardzo dobrze :) Trzeba rozmawiać :) Szczerze i tak, aby do dziecka trafiło, to co chcemy mu przekazać. Polecam ten artykuł - http://kobiecosc.info/jak-rozmawiac-z-n ... ntymnosci/. Całkiem sporo w nim dobrych rad :)
Aga_Krk
Młodsza Forumowiczka

Powrót do Córka -trudne rozmowy